Jak dobrać hulajnogę?

Jak dobrać hulajnogę?
Jaką hulajnogę wybrać dla dziecka?
Wiosna i lato to dobry czas do aktywności na świeżym powietrzu. Warto, aby nasze dziecko spędzało ten czas w ruchu, gdyż tylko ruch gwarantuje prawidłowy rozwój młodego organizmu, zwiększa jego wydolność, a przede wszystkim wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie. Ruch to także podstawa dobrej zabawy na podwórku wśród grona znajomych. Można biegać, grać w piłkę, można jeździć na rowerze, czy na rolkach. Coraz częstszym widokiem są też młodzi ludzie na hulajnogach.

Hulajnogi stają się z roku na rok stałym elementem krajobrazu miejskich placów zabaw, podwórek i parkowych alejek. Podobnie jak rowery, w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeszły one ewolucyjne zmiany, wprowadzające wiele nowinek technicznych, zarówno w swojej konstrukcji, jak i w zastosowanych materiałach i samym designie tych pojazdów. Na rynku dostępne są dziś tysiące różnych modeli w zróżnicowanych cenach wahających się od 30 do nawet 1000 złotych.

Czym zatem kierować się przy wyborze hulajnogi dla naszego dziecka? Jak sprawić, aby nasza pociecha czerpała z tej formy przemieszczania się, a zarazem spędzania wolnego czasu samą przyjemność, a my opiekunowie, abyśmy się czuli pewnie wiedząc, że w odpowiedni sposób zadbaliśmy o maksymalne bezpieczeństwo naszego dziecka?


Bezpieczeństwo to podstawa
Wprawdzie na hulajnodze nie można rozwinąć takich prędkości, jak jest to możliwe podczas jazdy na rowerze, jednak warto założyć, że już nawet taka szybkość może być dla naszego dziecka niebezpieczna i grozić upadkiem, a co za tym idzie niepotrzebnym zadrapaniom, otarciom i ranom. Zanim więc puścimy naszego urwisa w wyprawę na hulajnodze wyposażmy go przynajmniej w kask. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza w początkowej fazie nauki jazdy na tym wehikule i dotyczy przede wszystkim młodszych dzieci. Warto jednak zdać sobie sprawę, że nawet te starsze, umiejące już nieraz doskonale poruszać się na hulajnodze powinny zabezpieczać głowę przed potencjalnymi urazami – nie zapominajmy, iż wraz z nabywanymi umiejętnościami rośnie również potrzeba przedziwnych i nie zawsze bezpiecznych manewrów, które mogą bardzo różnie się skończyć.

Dobrze dobrany

Przy wyborze kasku należy kierować się przede wszystkim rozmiarem główki dziecka, którą należy zmierzyć np. miarką krawiecką w obwodzie czoła. Druga istotna rzecz to certyfikat bezpieczeństwa – kaski, które go posiadają zostały sprawdzone w uprawnionym do tego laboratorium technicznym i są dopuszczone do użytkowania. Ceny certyfikowanych kasków dla dzieci wahają się w granicach od 30 do 150 zł. Taka rozpiętość cenowa wynika z marki nakrycia głowy, modnego designu, rozmaitych patentów zapięć i regulacji.
pcq
Ochraniacze na łokcie i kolana
Bardziej przezorni rodzice mogą wyposażyć pociechę również w ochraniacze na kolana i łokcie. Zabezpieczają one przed zadrapaniami, a w skrajnych przypadkach zmniejszają ryzyko poważniejszych kontuzji.

Czas na hulajnogę
Wyposażeni co najmniej w kask możemy przystąpić do wyboru hulajnogi. Podstawowym parametrem, którym należy się kierować - tak samo jak w przypadku kasków - jest bezpieczeństwo. Wybierajmy więc tylko hulajnogi posiadające certyfikat bezpieczeństwa. Nie raz można bowiem usłyszeć historie o tego typu wehikułach, którym podczas jazdy odpadały koła (wyobraźcie sobie jak ważny jest kask podczas takiego nieszczęśliwego wypadku).

Hulajnogi składane to dodatkowy element ryzyka i zawodności - hulajnoga może się złożyć podczas jazdy lub też np. przyciąć dziecku palec podczas składania. Nie wybierajmy więc „składaków”, nie bądźmy królikami doświadczalnymi niepewnych konstrukcji i rozwiązań.

Kolejną ważną sprawą jest dobór hulajnogi do zalecanego przez producenta „wymiaru” dziecka, a więc jego wzrostu i wagi. Częsta pokusa rodziców to kupienie pojazdu „na wyrost". Pamiętajmy jednak, że hulajnoga to nie większa o numer kurtka, czy spodnie, które tymczasowo można podwinąć, ale bez problemu można z nich od razu korzystać. Z takiej „za dużej” i niedostosowanej do gabarytów dziecka hulajnogi nasza pociecha nie będzie miała żadnej frajdy. Często taki zakup skutkuje rzuceniem w kąt i brak jakiegokolwiek powrotu do tematu hulajnogi w przyszłości z uwagi na niemile wspomnienia. Zresztą, wystarczy sobie wyobrazić jak my byśmy się czuli jeżdżąc np. na rowerze ze zbyt dużą ramą, gdzie nie możemy dosięgnąć pedałów.


pcqNa dwóch czy na trzech kołach?
Pozostaje wybór rodzaju hulajnogi, a tych trochę na rynku jest. Czy ma to być hulajnoga tradycyjna - dwukołowa, czy trójkołowa? Wśród tych pierwszych warto zwrócić uwagę, na jakich kołach jest pojazd. Jeżeli są to małe poliuretanowe kółka, świetnie będzie się na niej jeździło po asfaltowych parkowych alejkach, równie komfortowo, jak po wybrukowanych chodnikach. Jeśli zaś chcemy, aby hulajnoga służyła dziecku także do przejażdżek po leśnych bezdrożach, warto wybrać pojazd z większymi i najlepiej z pompowanymi kołami. Dla fanów szybkiej jazdy po gładkich cementowych placach powstały z kolei hulajnogi z szerokimi, twardymi i specjalnie wyprofilowanymi kołami - jazda na takich hulajnogach będzie na pewno niewygodna po bruku.
pcq

Hulajnogi trójkołowe są ciekawą i modną alternatywą dla dwukołówek. Tu również jest kilka możliwości. Dwa koła mogą być np. umieszczone z tyłu, a pojedyncze koło przednie służy wówczas głównie do skręcania. Początkujące w jeździe na hulajnogach urwisy mogą mieć małe problemy ze skręcaniem, gdyż gwałtowny ruch kierownicą może łatwo doprowadzić do wywrotki, a przy skręcie z dużą prędkością siła odśrodkowa może „wyrzucić” kierującego hulajnogi. Siła odśrodkowa nie jest bowiem rekompensowana odpowiednim nachyleniem ciała i hulajnogi w stronę skrętu (tak jak przy jeździe na rowerze, ciało i rower lekko nachylają się w kierunku skrętu).


Hulajnoga z mechanizmem deskorolki
W niezwykle innowacyjny sposób podeszła do kwestii kierowania trójkołową hulajnogą szwajcarska firma Micro.
Ten renomowany producent hulajnog, którego pojazdami poruszają się dzieci wielu celebrytów, inspirował się przy konstruowaniu hulajnog popularnymi deskorolkami. Aby wprowadzić deskorolkę w skręt, należy obciążyć większym ciężarem jedną z krawędzi. Można to zrobić samymi stopami lub całym ciałem.

pcqTrójkołowe hulajnogi marki Micro są więc wyposażone w przednie, podwójne koła skrętne, które skręcają wtedy, gdy drążek przechyli się w lewo lub w prawo. Jako, że drążek jest zintegrowany z podstawą hulajnogi, również i ona lekko się pochyla, wymuszając w pierwszej fazie nauki pochylenie ciała, które równoważy siły odśrodkowe. Doświadczony hulajnogowy rajdowiec wykorzystuje zatem do skrętu zarówno drążek (kierownicę), jak i deskę hulajnogi, balansując ciałem. Efektem takiego rozwiązania jest płynna i szybka, a przy tym bezpieczna jazda. Dzieci, które wsiadają pierwszy raz na tę hulajnogę, od razu "łapią", o co chodzi. Micro ma ogromny wybór hulajnog - od trójkołowych przeznaczonych dla dzieci w wieku od 1,5 roku (ze specjalnie montowanym siedziskiem) poprzez modele dla starszych urwisów, modele dwukołowe aż po hulajnogi dla dorosłych miłośników tego pojazdu. Są one dostępne w różnych konfiguracjach kolorystycznych z dodatkami, takimi jak torebki i plecaczki. Na wszystkie hulajnogi udzielana jest 2-letnia gwarancja.

Gdzie kupić dobrą hulajnogę?
Największy wybór hulajnóg marki Micro oraz rowerków biegowych Puky znajdziesz w naszym sklepie internetowym.
Todler, podobnie jak i firma Micro, ma innowacyjne podejście do klienta. Hulajnogi można obejrzeć na stronie sklepu z każdej strony, korzystając z obrotowych prezentacji 360. Dostawa jest bezpłatna, podobnie jak ewentualny zwrot (firma wysyła po odbiór kuriera na swój koszt), na który klient ma aż 30 dni. Wszelkie naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne hulajnog kupionych w www.todler.pl są wykonywane przez serwisantów firmy Todler.